Announcements

03 October 2023

Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon Yarışması’nda Öğrenciler Kıyasıya Yarıştı

Deneyap Teknoloji Atölyesi öğrencilerine özel olarak TEKNOFEST İzmir’de düzenlenen Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon Yarışması tamamlandı.
 
Yarışmalar kapsamında öğrencilerin fikir geliştirme süreçlerini, sunum yeteneklerini pekiştirmeleri ve aynı zamanda ürünleştirme sürecini, marka geliştirmeyi deneyimlemeleri hedeflendi. 913 takım başvurusunun alındığı Deneyap Fikir Maratonu'nda 28 takım, 1005 takım başvurusunun alındığı Deneyap Makeathon’da ise 32 finalist takım yarıştı.
 

Deneyap Makeathon Yarışması


27 - 30 Eylül tarihlerinde İzmir’de TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde Deneyap öğrencileri kapsamında gerçekleşmiştir. 

Yenilikçi fikirlerin üretimle buluştuğu, takımların zamanla ve kendileriyle yarıştığı yarışma Deneyap Makeathon kapsamında, finale kalıp TEKNOFEST İzmir’de yarışmaya hak kazanan takımlardan yarışma esnasında “Enerji Verimliliği için Teknolojik Çözümler” üretmeleri ve bu çözümü prototipleştirmeleri beklenmiştir. Yarışmacıların, Deneyap Teknoloji Atölyelerindeki gibi yazılım, elektronik ve mekanik ekipmanları kullanılabileceği üretim bölümünde ise prototiplerini hazırlayan yarışmacılara problem çözümü ile alakalı olan önemli mekanik, elektronik ve yazılımsal tüm ihtiyaçlar takımlara sağlandı.

Aynı zamanda öğrencilere TEKNOFEST İzmir'de alanında uzman akademisyenler tarafından "Etkin Proje Hazırlama" ve "Etkili Sunum Teknikleri" üzerine eğitimler verildi. 

Bu imkanlar doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan yarışmacılar TEKNOFEST İzmir’de kıyasıya yarıştı.

Deneyap Makeathon kapsamında 1005 takım 3915 öğrenci başvuru gerçekleştirdi. Video değerlendirme aşamasına 408 takım 1704 öğrenci katıldı. Değerlendirmeleri sonucunda 32 takım 133 öğrenci finalist olmaya hak kazandı. 3 gün boyunca prototiplerini oluşturan takımlar 30 Eylül 2023 tarihinde TEKNOFEST İzmir'de sunumlarını gerçekleştirdi.  Ortaokul ve lise kategorisinde dereceye giren takımlar TEKNOFEST ana sahnede ödüllerini aldı.

Derece Alan Takımlar:

Lise
1.    MaTiricie Jr. / Edirne Deneyap Teknoloji Atölyesi
2.    Saraç Hekaton / İstanbul - Başakşehir Deneyap Teknoloji Atölyesi
3.    Denecezerist / İstanbul – Eyüp Deneyap Teknoloji Atölyesi

Ortaokul
1.    HAYALPEREST DAHİLER / Kırklareli Deneyap Teknoloji Atölyesi
2.    SoLo TÜRKLER / Diyarbakır - Bağlar Deneyap Teknoloji Atölyesi
3.    VEGA / Manisa - Bilim Yunus Emre Deneyap Teknoloji Atölyesi
 

Deneyap Fikir Maratonu Yarışması


Deneyap Fikir Maratonu Yarışması, Deneyap Teknoloji Atölyeleri ve T3 Girişim Merkezi ortaklığında 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında TEKNOFEST İzmir’de Deneyap öğrencileri kapsamında gerçekleşti.

Deneyap Teknoloji Atölyesi öğrencileri ve mezunlarına yönelik düzenlenen Deneyap Fikir Maratonu; sağladığı eğitim, seminer ve mentorluk destekleri ile katılımcıların yarışırken aynı zamanda fikirlerini geliştirip olgunlaştırabildikleri yarışmadır.

Sürdürülebilir Şehirler temasında düzenlenen yarışmanın amacı, akıllı şehirler alanında sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik ilkeleri çerçevesinde kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik fikirlerin geliştirilmesini desteklemektir.

TEKNOFEST İzmir’de yarışma kapsamında alanında uzman akademisyenler tarafından “Takımlaşma Süreci” ve “Etkili Sunum Teknikleri” üzerine eğitimler verildi.

Deneyap Fikir Maratonu kapsamında 913 takım 3450 öğrenci başvuru yaptı. Ara tur aşamasında 327 takım 1055 öğrenci katıldı. Ara tur değerlendirmeleri sonucunda 28 takım 123 öğrenci finalist olmaya hak kazandı. 29 Eylül 2023 tarihinde finalist olan öğrenciler TEKNOFEST İzmir'de sunumlarını gerçekleştirdi. Ortaokul ve lise kategorisinde dereceye giren takımlar TEKNOFEST ana sahnede ödüllerini aldı.

Derece Alan Takımlar:

Lise
1.    Datas / İZMİR - YASİN BÖRÜ Deneyap Teknoloji Atölyesi
2.    TeamCezeri / ŞANLIURFA Deneyap Teknoloji Atölyesi
3.    MATIRICIE / EDİRNE Deneyap Teknoloji Atölyesi

Ortaokul
1.    AKIRA / Gaziantep Şehitkamil Deneyap Teknoloji Atölyesi
2.    Team Castrum / Denizli Deneyap Teknoloji Atölyesi
3.    Deneyap FM / Bursa-Bebka Deneyap Teknoloji Atölyesi

© Copyright 2023. All rights reserved. | PDPL